Avşa Adası’nda Görülecek ve Gezilecek Yerler

Avşa Adası, Marmara Bölgesi’nde bulunan ve İstanbul’a yakın olması sebebiyle sıklıkla tercih edilen keyifli bir adadır. Yaz tatili için en iyi alternatifler arasında bulunan tatil cenneti ayrıca adanın kendi üzümlerinden üretilen şarapları ile de ünlüdür. Hem gençler hem de aileler için iyi bir seçenek olan Avşa’da hareketlilik her an devam eder. Eğlencenin sabahın ilk ışıklarına kadar devam ettiği Avşa’da dilerseniz sahilde dolaşabilir, yemek için çeşitli seçenekler bulabilir, pansiyon ve otel alternatiflerinden faydalanabilir, gece hayatında eğlenebilir ve denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

AVŞA ADASI’NDA GÖRÜLECEK YERLER

Kendi şaraplarını üreten Avşa’da gezebileceğiniz farklı noktalar bulunuyor. Adanın her köşesini gezerek tatilin keyfini çıkarabilirsiniz.

Yiğitler Köyü: Adanın kısmen arka tarafında bulunan ve merkeze göre daha sakin olan Yiğitler köyünde tarihî Rum yapılarını görmeniz mümkün. Denizin temizliği ve ortamın dinginliği sizi başka bir boyuta taşıyabilir. Çevresi 37 kilometre olan Avşa Adası’nda bu köye gitmek isterseniz belediyenin önünden kalkan minibüsleri tercih edebilirsiniz.

Şarap Fabrikaları: Adanın özel şaraplarını üreten Bortaçina ve Büyülübağ şarap fabrikalarını mutlaka gezmelisiniz. Üzüm bağları ile dolu olan Avşa Adası’nın bu şaraplarını fabrikalarda tadabilirsiniz.

Manastır: Günümüze kalıntıları ulaşan Manastır iskeleden yürüyecek olursanız 30 dakika, taksi ile giderseniz 5 dakika mesafede bulunuyor. Hagios Georgos adlı bu manastırın 2 katlı ve 80 odalı olduğu söylenmektedir. Bölgenin meşhur papaz okuluna ait kalıntıları da tarihî bir gezi yaparak dolaşabilirsiniz.

Tarihi Çınaraltı: İskele Meydanı’na yakın mesafede bulunan ve yıllara meydan okuyarak günümüze tüm heybetini taşıyan çınar ağacının altındaki masalarda oturabilirsiniz. Günümüzde kafe olarak işletilen yerde yorgunluk kahvenizi yudumlarken, hava sıcak olsa bile koca çınarın size sunduğu tatlı serinliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.