Avşa Adası Nerede, Nasıl Gidilir? Avşa Adası Gezilecek Yerler Nelerdir?

Avşa adası, benzeri olmayan doğası ve görkemli güzellikleri ile görülmeye kıymet yerlerden bir tanesidir. Marmara bölgesinde bulunan Balıkesir il sınırlarına dahil olan Avşa Adası her yıl ziyaretçilerin akınına uğramaktadır. Önemli bir gezim olması sebebi ile her yıl yerli ve yabancı pek çok gezgin bölgeye gelmektedir. Avşa adasına İstanbul, Erdek ve Tekirdağ’dan kalkan deniz otobüsleri ile gidilebilmektedir.

Avşa adası nerede, nasıl gidilir?

Avşa adası, marmara bölgesinde bulunan balıkesir iline bağlıdır. Bu ada temiz havası, güzel sahili ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. özellikle İstanbul’dan her yıl bölgeye yerli turistler gelmektedir. Kapıdağ yarımadası çevresindeki adalar grubu arasında bulunmaktadır. Yerli ve yabancı turistler tarafından alaka odağı haline gelmiştir.

Avşa adasına İstanbul, Erdek ve Tekirdağ’dan kalkan deniz otobüsleri ile yahut feribot ile gidilebilmektedir. Bu adaya Eskişehir, bursa, İzmir gibi yakın illerden gidecek olanların önce Erdek iskelesine gelmiş olarak buradan adalar 1, gestaş, marmara roro arabalı gemileri ile adaya geçmesi gerekmektedir.

Avşa adası gezilecek yerler nelerdir?

Konsept yapısı ve birbirinden güzel özellikleri nedeni ile avşa adası yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilmektedir. Bunun yanında ulaşımı da çok kolaydır. Bu ada Marmara denizinde bulunmaktadır. Bu ada marmara adaları olarak isimlendirilen ada grubu içinde yer almıştır.

Marmara bölgesinde bulunan Balıkesir iline bağlı adalardan bir tanesidir. Bu ada uzun seneler önce kapıdağ uçurumımadasından koparak ada halini almıştır. Tarih süresince adada araplar, rumlar ve de Türkler ömürıştır. Bunun yanında eski taş devrinden günümüzde kadar adada pek çok ulus ömürıştır. Bizans döneminde bu ada müdafaa gayelı kullanılmıştır. O dönemdeki ismi ile afousia idi.

672 ile 678 yılları arasında İstanbul’u kuşatan arap orduları adayı yerleşim bölgesi olarak kullanmışlardır. Yıllar içinde Türkleşen araplar nedeni ile adanın adı osmanlı döneminde araplar adası olmuştur. Mübadele antlaşmasının imzalanması ile beraber adada bulunan rumlar yunanistan’a gönderilmiş ve adaya Türkler yerleştirilmiştir. Bu olaydan itibaren de adadaki tarımsal faaliyetler son bulmuştur.

Cumhuriyet döneminde kısa bir süre ada Türkeli adı ile anılmıştır. Sonrasında yapılan düzenlemelerin arkasından adaya Avşa ismi verilmiştir. Avşa adası günümüzde önemli turizm bölgelerinden bir tanesidir. Yaklaşık 2 bin kişilik bir nüfusa haizdir.

Avşa adasında konaklamak için pek çok otel ve pansiyon bulunmaktadır. Bu otel ve pansiyonların fiyatları özelliklerine gore değişim göstermektedir. Burada efsunk oteller yerine daha fazla minik oteller ve apart, barıncak benzer biçimde işletmeler hizmet vermektedir.

özellikle yaz mevsimi ile resmi tatillerin olduğu zamanlarda otel tutarlarında artış olmaktadır. Bu yüzden planlı tatil yapacakların önceden rezervasyon yapmış oldurması daha doğru olacaktır.

Avşa adası, marmara denizi sınırları içinde bulunmaktadır. Erdek’e gemi ile yaklaşık 2 saatlik bir uzaklıkta yer verilmiştir. Istanbul’a ise 2.5 saatlik bir uzaklıktadır. Bu ada balıkesir ilinin marmara ilçesine bağlıdır. Ilçe merkezine ortalama olarak 11 km uzaklıktadır. şehir merkezine ise yaklaşık 155 km uzakta bulunmaktadır. Avşa adası, türkeli adası ismi ile de tanınmaktadır. Fakat sonradan avşa ismi daha fazla kullanılır olmuştur.

Avşa adasında gezilecek pek çok şarap fabrikası bulunmaktadır. Ayrıca buralarda gezerken şarap hazzımları yapmanız da mümkündür. Bu fabrikalardaki şaraplar ada karası adı verilen bir üzüm çeşidinden yapılmaktadır. Ayrıca adada rum döneminden kalma eski tarihi yapılar da bulunmaktadır.

Avşa adasının merkez sahilinden denize girilebilmektedir. Bu sahil ortalama 3 km uzunluğa sahiptir. Ayrıca buradan tekne kiralayıp koyları turne şansınız da bulunmaktadır. Avşa adasının güney bölgesinde merkeze yaklaşık 5 dakika uzaklıkta yiğitler köyü bulunur. Yiğitler köyünün plajından da denize girmek mümkündür. Köyde iki tane türbe vardır. Buraya gelmişken türbeleri de ziyaret edebilirsiniz.

Yiğitler köyüne fazlaca yakın bir mesafede altınkum koyu bulunmaktadır. Altınkum koyu buraya gelen turistlerin uğrak mekanlarından bir tanesidir. şahintepesi, buradaki kayaların şahini andırması nedeni ile bu ismi almıştır. şahintepesi de altınkum koyunda bulunur. Burada bir de restoran bulunmaktadır.

Karadut koyu, altınkum koyundan sonraki en popüler koydur. Uzun bir plajı ve plaja yakın iki çay bahçesi bulunmaktadır. Karadut koyu burada bulunan karadut ağacından adını almaktadır.

Avşa adasında ancak kadınlara özel hanımefendiler plajı bulunmaktadır. Sadece burada herhangi bir kafe ya da wc bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.