Avşa Adası Köyleri

Avşa köyleri
Avşa adası’nı koylar, zamanı kalıntılar, oteller ve gece kulüpleriyle beraber süsleyen, adada gezilmesi gereken diğer bölgeler ise avşa köyleri. Arap, rum, osmanlı ve türk kültürlerinin birbirine karıştığı köylerin günümüzdeki sakinleri çoğunlukla trakya göçmenleri.

Adanın batısındaki kıyı ovasının üzerinde kurulmuş olan Türkeli köyü, adadaki öteki yerler gibi avşa ismiyle anılıyor. Köyün 1,5 km güney batsıcaklıknda adanın tarihine dair ipuçları veren bir manastır kalıntısı mevcut. Rumlar köyü seneler önce terk etmiş, köyün şimdiki halkını ise tamamen yerli ve göçmen türklerden oluşuyor. şarapçılık ve balıkçılık ada halkının başlıca geçim kaynakları ancak turizmdeki büyük patlama nedeniyle balıkçılıkta gerileme olsa da şarapçılığı hala sürdüren aileler bulunuyor.

Yiğitler köyü plaj ve deniz

Yiğitler köyü, adanın doğu kıysıcaklıknda yer ediniyor ve eski adı araplar olan köyde önceleri arapların oturdukları söyleniyor. Arap donanması, istanbul’u 672 – 678 yılları arasında kuşatmış, bu vakit zarfında avşada da yaşamış hatta arap efsunklerinden birtakımları bu köyde kalmışlar. Daha sonraları rumlar ve onlardan sonrasında trakya göçmeni türkler yerleşmişler. şarapçılık, balıkçılık ve taşçılık benzer biçimde işlerle uğraşan köy halkının yaşam standardı yüksek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.